Open Government Program

All Resources

Search a listing of Government of Alberta open datasets and publications. Can’t find what you are looking for? Suggest a resource.

242 results

Organizations: Advanced Education Publication Type: Orders and Directives

Views: 26
Updated

November 16, 2020

Description

This Ministerial Order makes the Appeal Rules Amendment Regulation (Alberta Regulation 232/2020).


Views: 13
Updated

June 1, 2020

Description

Appoints Kara Karst and Jeanette McGlynn as members of The Board of Governors of Lakeland College, each for a term to expire on April 30, 2021. Rescinds Ministerial Order No. 17/2019.


Views: 20
Updated

May 28, 2020

Description

Reappoints Stephen Barry as a member of the Board of Governors of the Southern Alberta Institute of Technology for a term to expire on June 30, 2022. Rescinds Ministerial Order No. 18/2018.


Views: 28
Updated

May 28, 2020

Description

Reappoints Amy Speedtsberg and appoint Amber Cardinal as members of The Board of Governors of Grande Prairie Regional College. Amends Ministerial Order No. 16/2019 and rescinds Ministerial Order No. 16/2019.


Views: 62
Updated

May 28, 2020

Description

Reappoints Rigel Raju as a member of the Board of Governors of the Southern Alberta Institute of Technology for a term to expire on May 31 , 2021. Rescinds Ministerial Order No. 23/2019.


Views: 15
Updated

May 25, 2020

Description

Reappoints Lauren Zink as a member of the board of The Governors of The University of Lethbridge, for a term to expire on April 30, 2021. Rescinds Ministerial Order No. 20/2019.


Views: 15
Updated

May 25, 2020

Description

Appoints Emil Cipion and Laura McKinnon as members of The Board of Governors of Lethbridge College, each for a term of one year. Rescinds Ministerial Orders No. 28/2019 and 68/2019.


Views: 9
Updated

May 25, 2020

Description

Appoints Jonathan Diaz and Ethan Pullan as members of the board of The Governors of The University of Lethbridge, each for a term to expire on April 30, 2021. Rescinds Ministerial Order No. 13/2019.


Views: 21
Updated

May 25, 2020

Description

Appoints Tina Williams as a member of The Board of Governors of Bow Valley College for a term to expire on April 30, 2021. Rescind Ministerial Order No. 29/2019.


Views: 9
Updated

May 13, 2020

Description

Appoints Alisha Gordon as a member of The Governors of The University of Calgary for a term to expire on October 16, 2020. Rescinds Ministerial Order No. 53/2019.